Deník naštvaného hráče #2

Tak je to přesně 1 týden a 2 dny, od té doby, kdy se ve hře PUBG, která měla nedávno neuvěřitelně silné marketingové promo na Gamescomu, přestávaly prodávat truhly s názvem „Gamescom Invitational Crate“. Pro ne-PUBG hráče a obecně pro ne-hráče (i když takových by Vás tady mělo být pomálu) jde o truhly, které se dají nakupovat za in-game měnu, která se dá pěkně, poctivě získat hraním. Z truhel padá různé vybavení, které pouze esteticky „vylepšuje“ postavu, ale jak to v tom našem světě bývá, lidi jsou ochotni s těmito předměty obchodovat, jako by měly nějakou hodnotu (ale, tak to je i s nepodloženou hodnotou peněz, že, ekonomové?) a tak není problém najít na trhu virtuální šátek přes papulu za 400€ (a ano, podle dohledatelných záznamů si to hráči za tuto cenu kupují). Truhly se pak dají otevřít pouze klíčem, který si musíte koupit za opravdové peníze. To ale není problém, který mě dnes docela j*be.

Jsem vzdělaný ekonom se zaměřením na řízení provozu – vzdělaný, tím mám na mysli to, že jsem si opravdu studoval teorii a veškeré ekonomické bláboly o tom, jak by fungují peníze, co jsou to vlastně peníze, proč mají kolísavou hodnotu a zároveň je to vlastně jen cár papíru a slitina kovů. Tak nějak mě i bavilo si nějaké ty teorie zkoušet v ekonomikách různých MMORPG her (například výkup předmětů z aukce hry TERA Online a nasazení zpět s nadsazenou cenou a sledovat chování trhu), takže věřím, že budu mít furt fundovanější ekonomický názor než pokladní za pásem nebo skladník v ještěrce (ne, že bych jimi pohrdal, práce jako práce a každý si nějak vyděláváme, ale názory typu, že průměrná mzda je moc nízká oproti jiným státům nebo jak může člověk šetřit, když si musí užívat život budu automaticky ignorovat, protože jsou podložené akorát tak seriálem Ulice nebo opitými notoriky z putyky na rohu). Takže než se nějaký z Vás v*lů bude snažit o nějaký intelektuální ekonomický názor, kterým by mě chtěl sr*t, tak doporučuji, aby si přečetl alespoň Grega Mankiwa – Základy Ekonomie a zjistil si rozdíl mezi pojmy ekonomie a ekonomika. No to mě taky ale tak dnes nes*re – ne, že by mě názory nevzdělaných lidí na specifický problém v daném odvětví nesr*l, ale dnes mě pálí do běla naprosto jiný nesmysl.

Jak jsem již naznačil v úvodním odstavci, před několika dny skončil prodej určité komodity. To znamená, že tato komodita se na trhu již nedá získat jinak, než koupí z aukce od ostatních hráčů. Zkušení ekonomové už asi ví, kam tím mířím: čeho je na trhu málu, tomu se zákonitě zvedá jeho hodnota, nepadá-li o to zájem a tak byste asi očekávali, že cena truhel poroste, protože je přece čerstvě po Gamescomu, vzácené předměty, který z truhel padají ještě zdaleka nejsou v takovém počtu, aby to nasytilo hráčskou základnu, která mimochodem taky vzrostla. Gamblerů je tady taky dost a když ne profesionálních prohrávajících u automatu, tak spousta streamerů, kteří jen tak pro prd*l otevírají bedny v živém vysílání a pak vřískají u předmětů, které mají o pár centů vyšší hodnotu než koupená truhla. No, TEORETICKY, to mělo být tak, že po ukončení prodeje, půjde cena nahoru. Ona taky šla, 2-3 dny po ukončení prodeje cena vzrostla o necelé 1€ (což je vlastně docela dost, vzhledem k tomu, že cena truhly byla v průměru 2€, takže je to skok o 50%).

Já, protože jsem si v mezi období koupil nový telefonní mobil a musel si přenést Steam Authenticator na nové zařízení, jsem měl čekací lhůtu do 31.8. . Jedná se o jakousi bezpečnostní mezeru, aby případní nevítaní hosté nemohli na účtě náctiletého puberťáka, kterému hry kupují rodiče, nemohli dělat neplechu. Když mi lhůta konečně vypršela, cena truhly byla zpět na minimu, které bylo těsně před ukončením prodeje. No řekl jsem si, že ještě počkám, přece jen, takovou úvahu o růstu ceny mohl mít kde kdo a spousta lidí mohla tedy vyčkávat na ukončení prodeje aby pak truhlu prodali o něco dráž. To by pak vysvětlovalo, proč se v aukci objevil několikanásobný objem truhel, než jaký byl před ukončením prodeje. Inu, nezbývalo nic, než jen čekat.

Dnes jsem cenu kontroloval a cena strmě padá. Každou chvilkou dosahuje nového minima a já jsem nasr*nej, že jsem ty truhly nemohl prodat hned po ukončení prodeje, kvůli nějaké vyprd*lené bezpečnosti. S*ru Vám na bezpečnost, bezpečí je pro nuly, co se o sebe neumějí postarat. Co k*rva vysvětluje pokles ceny společně s poklesem množství? Že by nebyla taková potřeba ty truhly už otevírat? O co víc, na aukci je stále velké množství truhel. Že by tady byli tací, kteří vyčkávali do poslední chvíle? Tak teď se to ale už nevyplatí!

Z akademického hlediska, by mě opravdu zajímal statistický důvod, proč předmět, kterého na trhu ubývá, tak se mu zároveň snižuje cena. Že by opravdu proměnná ve formě lidských potřeb?

Z pohledu hráče, který ztratil nemálo hodin farmou truhel jsem naprosto, ale naprosto vytočený, protože teď mi nezbývá nic než jen ty truhly prodat za nižší hodnotu (ono to je ale furt plus, protože to v podstatě žádnou hodnotu nemá) nebo je gamblersky otevřít a třeba mi z ní padnou nějaké předměty s vyšší nebo ekvivalentní – to je ta lepší varianta. V horší variantě půjdu do mínusu, protože klíče jsou nyní dražší než samotné truhly.

Nas*r si hro!

Mír a klid!

N.

Podobné příspěvky