RECENZE: Wolfenstein II: The New Colossus

Potemnělé kouty nacistických základen, vůně střelného prachu, tisíce výstřelů ze Strurmgewehru a kdesi v dálce volající nacisté: „Alarm, der Terrorist ist da“. Ano, William Joseph Blazkowicz, alias B. J., je zpátky. Znovu vyráží vstříc vraždění nácků a bojům za svobodu. Tentokrát do Spojených států amerických.

Tam, kde jsme přestali

Pokud jste Wolfenstein nikdy nehráli, hodilo by se prvně říct, že se jedná o hru s příběhem zasazenou do alternativní historie. Příběh přímo navazuje na poslední události z předchozího dílu. Píšou se 60. léta minulého století a Blazkowicz sice udeřil nacistickému impériu tvrdou ránu, po posledním boji s šíleným Deathsheadem je ale těžce zraněn. Jak moc je na tom špatně pochopíte, až se BJ probudí po několika měsících z kómatu. Nemusíte se však vůbec bát. Blazkowicz si brzy najde způsob, jak se v plné síle vrátit do boje proti nacistickému režimu i Frau Engel, vašemu úhlavnímu nepříteli. A to přímo ve Spojených státech amerických, kde se odboj chystá na jejich osvobození. Není to však jediná dějová linka, kterou zde naleznete. Podíváme se i do Blazkowiczovy minulosti, konkrétně do jeho dětství.

The New Collosus není jen bezduchou střílečkou. Skvěle se zde mísí akční, humorné a vážné scény. Je až s podivem, jak dokáže New Colossus navodit tak vážnou atmosféru, kdy si říkáte, zdali ještě hrajete střílečku, nebo se koukáte na válečné drama od Spielberga.

Frau Engel vážně nahání hrůzu

Grafický klenot?

Co se týče grafiky, můžu snad jenom chválit. Skvěle zpracované lokace, vyvážený kontrast světel a stínů, barevnost. To vše New Collosus má. Zbraně jsou také velmi dobře vizuálně zpracované. A ačkoliv nůž nahradila sekyrka, je požitek ze stealthu ještě lepší. Lepší a morbidnější.

Cutscény jsou po technické stránce taky v pořádku a nezaznamenal jsem v nich nějakou chybu. Snad kromě některých, které byly až přehnané. Nemluvím zde o těch brutálních, či mírně absurdních. To, o čem mluvím, je mírná nechutnost. Příkladem může být scéna, kde těhotná, nahá a zakrvácená žena bombarduje nácky salvou z kulometu.

Samotné lokace v USA jsou půl na půl. Některé jsou velmi vydařené a na pohled uchvacující. Například nacistický průvod Roswellem či bažiny v New Orleans. Na druhou stranu mě mrzí, že si autoři trochu více nepohráli se scenériemi zdevastovaného Manhattanu, který působí trochu nudně a nedonutí vaši čelist spadnout o pár čísel dolů.

A takhle probíhá oslava za zničení vlastní země

Žádná lehká sranda

Pokud mluvíme čistě o soubojích, tak ty jsou perfektní. Ačkoliv je na výběr menší paleta zbraní, než jsem očekával, máte ze střelby skvělý zážitek. Zvlášť, když držíte v každé ruce jednu zbraň. Co už je ale horší je sběr předmětů a munice. Často jsem nevěděl, kdy je možno předmět sebrat. Jednou stačí přes něj jenom přejít, jindy zase když jste v jeho blízkosti, nebo naopak na něj musíte přesně namířit. A když vás od smrti dělí jen deset životů a vy nutně potřebujete sebrat lékárničku, může to být vážně nervy drásající.

Hra vám přitom dokáže pěkně zatopit už na střední obtížnosti. Není to tak, že se dokážete z každé situace prostřílet. Musíte předem zvážit, které řešení bude lepší. Zda tichý stealth, přestřelka, nebo se souboji úplně vyhnete. V první půlce hry máte sice jen polovinu zdraví, které by mělo odpovídat obtížnosti, zato máte oblek, který vám razantně zvyšuje maximum možné zbroje.

Tahle zbraň je váš nejlepší pomocník

Jak už jsem se zmínil, zbraní je tu pomálu. Kromě klasického samopalu, brokovnice a pistole na vás čeká oblíbený LaserkraftWerk, popřípadě DieselkraftWerk (rozhodnutí, kterou zbraň budete mít, učiníte v samotném počátku hry) a pak pár těžkých zbraní, které získáte jen od svých nepřátel.

A co vylepšování? Co se týče vylepšování postavy, tak to probíhají pomocí perků, které dostáváte podle toho, jak hrajete. Pokud se budete mnohem častěji zbavovat nepřátel potichu a sekyrkou do zátylku, navýší se vám perky právě v tomto odvětví. Na zbraně tu potom máte upgrade kity, které nacházíte během misí. Každou zbraň můžete vylepšit třikrát. Vylepšujte však s rozvahou, dané vylepšení už se totiž nedá změnit.

Vylepšování probíhá velmi jednoduše

Stejně jako v předchozím díle i tady můžete sbírat dokumenty a nahrávky, které vám více přiblíží děj a situaci ve světě. Těch je značné množství a pokud nejste zarytý fanoušek, může vás později jejich zkoumání omrzet.

Vydařená hudba a dialogy, které pobaví

Velmi oceňuji dialogy kolemjdoucích postav, které dokážou zaujmout, ale i pobavit. Můžete tak narazit na pozoruhodné scény, kdy spolu diskutují nacisti a členové Kukluxklanu o filmových novinkách, Bombata předvádějícího své balící metody a také výslech člena gestapa popíjejícího milkshake.

Non-stop akce?

Základnu v samotném srdci Berlína nahradila ponorka, která sice opět vypadá velmi pěkně, nicméně nějakou větší interaktivitu zde nehledejte. Jistě, je možné provést pár nudných vedlejších úkolů, prošmejdit pokoje vašich spolubojovníků nebo si zahrát původního Wolfensteina (zde se však hra jmenuje Wolfstone a hrajete za nacistu Hanse, který bojuje proti odboji), přesto mi chybělo větší propojení. Kdyby se daly vylepšovat zbraně, oblek, schopnosti a například se doplňovala i munice, nebylo by to možná na škodu. Místo toho vaše základna působí dojmem nudného intermezza mezi jednotlivými střílecími masakry. Jakmile se však dostanete zpátky do jednotlivých misí, máte o zábavu téměř okamžitě postaráno. Akce je zde opravdu dostatek a hra vás nechá vyřádit, jak jen to je vůbec možné.

Mít v ponorce vlastní klubovnu? Není problém

Verdikt

I přes těch pár chyb je The New Colossus podařenou střílečkou s poutavým příběhem a skvělou atmosférou. Vývojáři z MachineGames odvedli pořádný kus práce a my můžeme jen doufat, že do třetice svůj výtvor ještě o trochu vylepší a zbaví ho těch menších chyb. Koneckonců, to se dozvíme už 26. července, kdy vychází Wolfenstein: Youngblood.

Příběh
Hratelnost
Grafika
Atmosféra/Prostředí

Podobné příspěvky