Sony oznámilo Playstation 5

Ano, konečně! Konečně se konzolový svět dočkal. Nová generace Playstation ponese (překvapivě) název Playstation 5 a na trh by se měla dostat příští Vánoce.

Sony také už sdílelo první detaily ohledně jejich nejnovějšího kousku. PS5 bude obsahovat zpětnou kompatibilitu s PS4 a bude disponovat SSD diskem, dočkáme se také podpory PSVR. Společnost se také snaží být šetrná k životnímu prostředí, proto vyhlásili určité plány ohledně šetření energie.

Datum vydání

Přesné datum vydání není zatím známo. Ale dle Sony to bude někdy kolem vánočního času v roce 2020.

Cena

Opět nevíme konkrétní částku. Ale dle Sony půjde o „atraktivní částku pro hráče„. „Věřím, že budeme schopni prodávat PS5 za doporučenou maloobchodní cenu, která bude pro hráče lákavá ve světle pokročilé sady funkcí,“ řekl Mark Cerny, vedoucí architekt PS4, který momentálně pracuje na jeho nástupci.

Zpětná kompatibilita s PS4

Obě generace Playstationů by měla být vystavěna na podobných vnitřních strukturách. To je vítaná změna pro hráče, kteří byli zklamáni zpětnou kompatibilitou předchozích konzolí.

Pokud jde o zpětnou kompatibilitu nebo hraní napříč generacemi konzolí, budeme připraveni na přechod komunity na next-gen,“ řekl SIE prezident Jim Ryan. „Nebude to volba mezi tím, zda budete na Playstation 4 nebo přejdete na next-gen, abyste pokračovali ve svém přátelství.“

PS5 controller

Ke controlleru Sony řeklo: „Jedním z našich cílů u další generace je prohloubit zážitek z hraní. K tomu nám dává příležitost nový controller, který nastolí nový způsob vnímání ovládání, což pomůže celkovmu zážitku.“

K tomu dopomohou dvě klíčové inovace na kontroleru. První z nich je tzv. haptický feedback, který nahradí klasické vibrace. S touto technologií pocítíte úplně něco jiného když se svým vozem nabouráte do zdi a když na hřišti uděláte skluz.

Druhou inovací je něco, co nazýváme adaptivní spouští (adaptive trigger), která se bude týkat L2/R2 tlačítek. Vývojáři mohou naprogramovat odpor této spouště, takže doslova ucítíte, jak natahujete šíp na luku nebo zrychlujete se svým off-roadem na kamenitém povrchu. V kombinaci s haptikou to vytvoří silný zážitek, který bude lépe simulovat různé akce.

Kontroler prý zatím nemá oficiální název, ale bude také obsahovat vylepšený mikrofon, USB-C konektivitu a bude mít vyšší výdrž baterie.

Podpora PSVR

Současná PSVR bude podporovat také PS5. Ale Cerny nechtěl ohledně VR strategie zacházet do přílišných detailů: „Nechci zacházet do detailů ohledně naší VR strategie. Řeknu jen, že je to pro nás velice důležité a že současné PSVR headset bude kompatibilní s novou konzolí.“

Úspora energie

Dle Sony bude jejich hardware využívat dramaticky nižší množství energie když bude v režimu spánku. Jeden milion uživatelů v režimu spánku prý ušetří energii pro 1000 amerických domů. Společnost se také zavázala snižovat uhlíkovou stopu a ohlíží se po více energii šetřících data centrech.

Hry na PS5

Zatím jedinou oznámenou hrou na PS5 je remake Final Fantasy VII, jak prohlásil CEO a prezident Square Enixu Yosuke Matsuda: „Věřím, že naše týmy to dokáží, takže hra bude podporovat současnou i novou generaci konzolí. Věřím, že hru vyvineme tak, aby byla hratelná na obou, takže nejsem ohledně toho nemám obavy. Hráči jistě budou rádi, že si budou moci hru zahrát na obou generacích.

Bluepoint Games studio, které má za sebou mimo jiné remaky jako Shadow of the Colossus a Uncharted: The Nathan Drake Collection pracuje na PS5 hře a prý to bude velké.

Jak je vidět, je na co se těšit. Navíc teď už víte, co si přát příští rok k Ježíškovi.

Podobné příspěvky